DOI (digital object identifier) – цифровий ідентифікатор об'єкта, який присвоюється науковим статтям і збірникам.

 

Індекс DOI почали привласнювати електронним матеріалам з 2000 р.стандарти його використання встановлюються головною організацією – International DOI Foundation (IDF).

 

Номер DOI може бути присвоєний таким об'єктам, як публікація або її частина (книга, глава книги, стаття) або елемент (малюнок, таблиця, формула і т. п.), аудіо і відео контенту, наборів даних і баз даних, матеріальних об'єктів (DVD, паперова книга), людям (автори, композитори, видавці), організаціям та ін. вимоги до організації та управління системою, структурі імен DOI і метаданих, порядку їх присвоєння і розкриття наведені в стандарті ISO 26324:2012.

 

DOI дозволяють однозначно і точно ідентифікувати об'єкт і отримувати доступ до докладної інформації про нього (метадані) або безпосередньо до самого об'єкта, якщо доступ до об'єкта є відкритим. Організація, яка привласнила об'єкту DOI, зобов'язана забезпечити постійну працездатність посилання на об'єкт і / або дані про нього. Це означає, що об'єкт, якому присвоєно DOI, може бути знайдений, навіть у разі зміни його місцезнаходження. При цьому сам об'єкт і інформація, пов'язана з цим об'єктом, завжди може бути додана, змінена або згрупована різними способами і в будь-який час самим власником DOI.

 

За допомогою DOI пов'язані об'єкти, такі як версії (редакції) об'єкта, також можна диференціювати і пов'язувати окремо.

 

Інформація, що міститься в DOI електронного документа, містить покажчик його місцезнаходження (наприклад, URL), його ім'я (назва), інші ідентифікатори об'єкта (наприклад, ISBN для електронного образу книги) і асоційований з об'єктом набір описують його даних (метаданих) в структурованому і розширюваному вигляді.

 

Міжнародний фонд DOI (International DOI Foundation – IDF) – некомерційна організація, заснована на членстві, яка є головним органом нагляду та управління для Федерації реєстраційних агентств (RA), що надають кінцевим користувачам послуги з присвоєння префіксів DOI, реєстрації DOI для об'єктів, і пов'язані з DOI сервіси.

 

IDF є уповноваженою реєструючою організацією стандарту ISO 26324 для системи DOI.

 

Система DOI забезпечує технічну та соціальну інфраструктуру для реєстрації та використання постійних і функціонально сумісних (interoperable) ідентифікаторів DOI для використання в цифрових мережах. Система DOI складається з:

 

  • Міжнародний фонд DOI (International DOI Foundation)
  • Реєстраційні агентства (Registration Agencies)

 

Реєстраційні агентства призначаються IDF і надають послуги власникам префіксів DOI: вони розподіляють префікси DOI, реєструють DOI для об'єктів і надають необхідну інфраструктуру, що дозволяє власникам об'єктів привласнювати DOI, передавати і актуалізувати метадані об'єктів і дані їх стану. Також очікується, що реєстраційні агентства будуть активно сприяти широкому впровадженню системи DOI, співпрацювати з IDF в розробці системи DOI в цілому і надавати послуги від імені свого конкретного співтовариства користувачів.

 

Кожне RA має свою, чітко визначену область відповідальності. Повний список діючих RA і їх зон відповідальності наведені на сайті IDF.

 

 

Основні Реєстраційні агентства

 

  • Airiti – РA, що надає DOI для електронних наукових журналів китайською та тайською мовами;
  • Crossref – міжнародне РA, що працює з видавцями наукового контенту (книги, журнальні статті, Матеріали конференцій тощо) і надає DOI для наукових публікацій;
  • Datacite – РA, що працює з центрами обробки даних, розпорядниками, бібліотеками, архівами, університетами та дослідницькими організаціями, в яких розміщуються репозиторії даних і які несуть відповідальність за управління, зберігання, кураторство та архівування даних та інших результатів досліджень. DataCite дозволяє реєструвати DOI для даних (результатів) експериментів, великих наборів (баз, бібліотек тощо) даних та інших результатів наукових досліджень, які в подальшому використовуються в наукових публікаціях і коректно, через DOI, зв'язуються з джерелом таких даних (див., наприклад, CERN – European Organization for Nuclear Research http://doi.web.cern.ch/)
  • Entertainment Identifier Registry — EIDR) – РA, що надає DOI для комерційного відео-контенту.
  • Japan Link Center ( JaLC) – РA, що надає DOI для електронних наукових журналів японською мовою.
  • The Chinese National Knowledge Infrastructure (CNKI) – РA, що надає DOI для китайських наукових публікацій, створене за підтримки уряду Китаю університетом Сіньхуа і китайським Інститутом наукової та технічної інформації.
  • Publications Office of the European Union (OP) – РA, що надає DOI для офіційних публікацій органів Європейського Союзу.

 

Зовні DOI являє собою унікальний рядок букв і цифр, що складається з двох частин: префікс і суфікс (10.префікс / суфікс).

 

Наприклад: 10.1000 / 123, де

 

  • 10 – префікс DOI, який завжди залишається незмінним;
  • 1000 – префікс, або ідентифікатор власника (видавець, правовласник, дата-центр, бібліотека тощо), складений із ознаки ідентифікатора (10) та рядка, що вказує на власника (1000);
  • 123 – суфікс, ідентифікатор об'єкта, що вказує на конкретний об'єкт. Суфікс формується самим власником і може містити будь-який набір цифр і/або букв на розсуд власника префікса.

 

Перша частина визначається корпорацією DOI. Префікс вказує на видавництво. Його видає реєстраційне агентство. Для цього видавництво підписує з агентством договір і оплачує реєстраційний збір. При зміні видавництвом форми власності його DOI залишиться незмінним, оскільки префікс позначає саме видавництво, а не власника журналу.

 

Що стосується суфікса, то він є міткою, яку статті присвоює безпосередньо саме видавництво. Він унікальний в рамках префіксу. Слід зазначити, що в кожному видавництві прийнято по-своєму складати суфікс.

 

Для серійних видань:

 

  • Префікс організації / ISSN рік том сторінка (глави).

 

DOI – зручне посилання (для пошуку в Інтернеті), шлях до об'єкта (стаття, книга, дані тощо) в загальному інформаційно-віртуальному просторі для отримання доступу до об'єкта та/або необхідної інформації про нього.

 

Відповідно до вимог Crossref і в публікаціях, і на сайтах DOI повинен відображатися у вигляді Інтернет-посилання (URL).

 

Де-факто DOI є обов'язковим елементом і стандартам сучасних наукових публікацій, забезпечуючи постійний доступ до наукової інформації та облік взаємних цитувань.

 

DOI прийнятий в англомовному науковому середовищі для обміну даними між вченими.

 

Цифровий ідентифікатор допомагає компактно представити відомості про документ. Крім того, він спрощує пошук потрібного матеріалу серед гігантського масиву публікацій, що знаходиться в мережі. Це відбувається тому, що, фактично, DOI – це посилання на постійне сховище документа або на сторінку з його описом. Таке посилання веде до набуття шуканого об'єкта, навіть якщо сайт початкового розміщення з тих пір зазнав змін.

 

За ідентифікатором DOI зазвичай можна отримати наступну інформацію:

 

  • де знаходиться документ (URL);
  • його повна назва;
  • інші визначники: ISBN (для електронної книги), ISSN (для журналу);
  • сторінки, том і номер випуску, рік видання та ін.

 

При цитуванні статей у своїх наукових роботах обов'язково вказуйте код DOI, це полегшить вашим читачам пошук необхідної інформації. У деяких міжнародних журналах вказувати DOI при цитуванні статей вже є обов'язковим (при його наявності).

 

Ідентифікатор DOI вказується відразу ж після самого бібліографічного посилання у вигляді:

 

//doi.org/10.1177/0954406211425758

 

або просто:

 

DOI: 10.1177/0954406211425758