ЕСЕ ЯК ЖАНР АКАДЕМІЧНОГО ПИСЬМА

Есе твір невеликого обсягу (приблизно від 1 до 5 сторінок), мета якого – висловити індивідуальні враження і думки щодо конкретної проблеми. Цей жанр поширений у науці і публіцистиці.

 Походженя – від франц. Essai.  Означає досвід, спробу, нарис. Виходячи з цього смислу, в есе не вимагають розгорнутого, детального і вичерпного розгляду проблеми

Це, власне, і не дослідження, а вільний виклад свого уявлення про питання.

Наукове есе – думки щодо конкретної наукової проблеми викладені у науковому стилі.

У  формі есе може бути  подано домашнє завдання як вид самостійної роботи, проведено контрольну, екзамен тощо (як правило для написання такого твору відводиться доволі короткий термін).

Есе допомагає перевірити:

  • Знання конкретного наукового фактажу з навчальної теми, визначеної програмою.
  • Володіння термінологією предмету.
  • Вміння системно мислити і викладати думку послідовно, аргументовано, встановлювати причини і наслідки. Наводити приклади.
  • Вміння узагальнювати знання з конкретного питання, визначаючи чіткі межі проблеми.

Специфіка жанру – відносно вільна композиція з вираженим суб’єктивним началом, тому порядок елементів не є обов’язковим, але є й незмінні компоненти логічного «конструктору»: тези і аргументи.

Доцільно провести паралель зі структурою шкільного твору-роздуму, оскільки роздум – «кістяк» будь якого есе у т. ч. наукового.

 

Можливі варіанти структури (залежно від заданого обсягу і часу на виконання роботи)

 

А.

Вступ

Теза – аргументи

Теза – аргументи

Теза – аргументи

Висновки

Б.

Вступ

Теза

Аргумент 1

Аргумент 2

Аргумент 3

Аргумент 4

Висновки

Тобто, за схемою 1 можна створити розгорнуте есе з декількома тезами і блоками аргументів. За схемою 2 – більш лаконічне, де розгортаться і обгрунтовуєтся лише одна теза.

 

Смислове навантаження елементів

Вступ – фокусує  увагу на обраній проблемі, визначає і пояснює її важливість (1-2 абзаци)

Теза – думка-твердження, що відбиває авторську позицію, переконання Потребує обґрунтування.

Аргумент – це доказ тези. Аргументація базується тільки на перевіреній, зваженій інформації, почерпнутої з авторитетних наукових джерел  (твердження «я вважаю…» може передувати тезі, але ніколи не буде аргументом!)

 

Вимоги до аргументів:

  • У сукупності аргументи не вступають у протиріччя, не повторюються;
  • Сукупність аргументів повинна бути достатньою для доведення тези, але не надмірною. Сила, якість аргументу є вагоміші за кількість.
  • Здавна правила риторики вимагали сильніші аргументи вміщувати після слабших для більш ефектного переконання.

У ролі аргументів виступають цитати з наукових досліджень, наукові факти, відкриття, статистика, теорії, результати відомих експериментів тощо. Джерела – підручники, посібники, довідники, енциклопедії з фаху, монографії, наукові статті авторитетних авторів.

Висновки твору – повернення до поставленої на початку есе проблеми, але на рівні узагальнення зібраних аргументів, підсумок розвитку думки (обсяг – від 1 абзаца до сторінки).

Оформлення

Жорстких вимог не існує, рекомендовано подавати у вигляді Word-документу, з позначенням авторства і назви/теми

Рекомендована література:

  1. Горошкіна, О.М., Шутова, Л.І. (2013). Науковий текст: особливості мови та стилю: навчально-методичний посібник для аспірантів. Луганськ: Світанок. 138 с.
  2. Семеног, О.М. (2010). Культура наукової української мови: навчальний посібник. К.: ВЦ «Академія».  С. 106–
  3. Шебеліст, С.В. (2009).ЕСЕ́ЙЕнциклопедія сучасної України: у 30 т. за ред. І.М. Дзюби.  К.: НАН УкраїниНТШ. Т. 9. С. 239.
  4. Шейко, В.М., Кушнаренко, Н.М. (2002). Організація та методика науково-дослідницької діяльності: підручник. К.: Знання-Прес. 295 с.

 

Презентація Жанри академічного письма: есе