Directory of Open Access  Journals  (DOAJ)  – це  служба індексації, яка надає доступ до високоякісних, рецензованих журналів відкритого доступу. DOAJ повністю безкоштовний, і всі дані, що  зберігаються в ньому, знаходяться у вільному доступі. Його мета – підвищення прозорості та простоти використання наукових та академічних журналів, тим самим сприяючи підвищенню їх  використання та впливу.

Важливим моментом у DOAJ є те, що він незалежний. Він фінансується або за рахунок пожертвувань, або за рахунок спонсорів. Це дозволяє DOAJ надавати всі свої послуги безкоштовно. Це включає в себе безкоштовну послугу для тих видавців, які хочуть бути проіндексованими в DOAJ.

Важливо відзначити, що для користувачів всі дані знаходяться у вільному доступі, тому ви можете дізнатися, чи індексується даний журнал DOAJ.

 

Що таке відкритий доступ?

 

У контексті розгляду DOAJ важливо знати про модель публікації з відкритим доступом. По суті, це модель, в якій автори, їхні установи, організації, що їх фінансують, або інші зацікавлені сторони сплачують витрати на публікацію, замість того, щоб використовувати модель підписки або ту, в якій ви повинні купувати або навіть орендувати окрему статтю.

DOAJ отримує близько 500 заявок на місяць від журналів, які хочуть бути проіндексованими. Близько 40% цих журналів в кінцевому підсумку будуть включені в базу даних DOAJ.

На початок 2022 року DOAJ проіндексував 17 473 журнали, з яких більш ніж 15 000 були доступні для пошуку на рівні статей.

Журнали, проіндексовані DOAJ, надходять з 134 (у порівнянні з 133 на 17 лютого 2020 року) країн, а їх база даних містить 5 262 298 (у порівнянні з 4 642 499) статей. Ці дані регулярно оновлюються, і на домашній сторінці DOAJ Ви побачите найсвіжішу статистику.

Каталог журналів відкритого доступу – це авторитетна організація, яка призначена для надання авторитетним видавцям послуг відкритого доступу з реєстрації своїх журналів. Якщо Ви зможете знайти журнал на веб-сайті DOAJ, Ви можете бути досить впевнені в тому, що журнал заслуговує довіри. Звичайно, Ви можете захотіти перевірити інші речі, такі як якість журналу, його імпакт-фактор тощо, перш ніж прийняти рішення про відправку, але перегляд журналу, проіндексованого DOAJ, є позитивним показником того, що журнал не є хижацьким.

DOAJ – це каталог (директорія) журналів у відкритому доступі, який охоплює безкоштовні, повнотекстові, наукові рецензовані журнали з різних предметних рубрик, різними мовами. Перш ніж потрапити до каталогу, журнал піддається експертній оцінці. Тільки після цього він індексується.

 

Які критерії відбору періодичних видань?

 

  • Тематика публікацій: наукові або академічні дослідження
  • Типи ресурсу: наукові та академічні періодичні видання, які публікують дослідницькі або оглядові статті без скорочень.
  • Прийнятні джерела: наукові, державні, комерційні, некомерційні приватні файлові сховища (репозитарії).
  • Цільова група: вчені, студенти
  • Зміст: значна частина журналу повинна складатися з науково-дослідних робіт. Всі матеріали повинні бути опубліковані без скорочень. Приймаються видання будь-якою мовою
  • Доступ: всі матеріали у вільному доступі. Відкритий доступ без зволікання (немає періоду ембарго).
  • Журнал повинен мати ISSN.