АКАДЕМІЧНЕ ПИСЬМО ЯК ОФОРМЛЕННЯ НАУКОВОЇ ДУМКИ
Людина протягом усього свого життя, від самого народження здобуває досвід, необхідний для різних потреб і цілей: для виживання, для успішності, власної ефективності тощо. Один із крах способів концентрації подібного досвіду – наукова інформація, що уже давно узагальнює знання про світ. Для передання такого досвіду людство уже багато століть користується освітніми закладами (і в першу чергу – закладами вищої школи)
Наука – інтелектуальна діяльність людства, здобуття істинних знань про світ (природу, суспільство, мислення), відкриття об'єктивних законів світу.
Освіта існує лише на науковому підґрунті (навіть у дитячому садку, середній школі та позашкільних освітніх закладах задіяно наукові засади та методи навчання і виховання)
Науково-дослідна робота у вищій школі – обов’язкова складова її діяльності
Хто здійснює наукову діяльність у ВНЗ? Усі учасники академічної комунікації:
- професорсько-викладацький склад (без винятку)
- аспіранти, докторанти
- студенти (здобувачі вищої освіти)
Викладачі, доценти і професори зобов’язані займатися науковими дослідженнями для того, щоб сприяти прогресу науки і забезпечувати актуальні знання про світ, це вимоги їх професії. Студенти теж долучаються до цього безперервного процесу.
Мета наукової роботи студентів: перехід від засвоєння готових знань до оволодіння методами отримання нових знань і самостійної діяльності
Основні завдання наукової роботи студентів:
а) розвиток творчого і аналітичного мислення, розширення наукового кругозору;
б) прищеплення стійких навичок самостійної науково-дослідної роботи;
в) підвищення якості засвоєння дисциплін, що вивчаються;
г) вироблення уміння застосовувати теоретичні знання і сучасні методи наукових досліджень в практичній діяльності
Науково-дослідна робота студентів поділяється на такі основні види залежно від змісту і характеру проведення:
- навчально-дослідна робота студентів, передбачена навчальними планами і програмами та є обов’язковою (за неї передбачена обов’язкова оцінка);
- науково-дослідна робота студентів, що доповнює освітній процес (за межами безпосередньої освітньої програми, здійснюється на основі особистих зацікавлень здобувача, його власної мотивації)
Основними формами науково-дослідної роботи студентів в університеті є: студентські науково-дослідні гуртки, творчі проблемні групи студентів на базі кафедр, участь у студентських олімпіадах, наукових конференціях і конкурсах різного рівня (університетських, регіональних, всеукраїнських та міжнародних), у міжнародних програмах, конкурсах, грантах; науково-дослідна робота на базі інших університетів, виконання пошуково-дослідницьких проєктів під час написання курсових і кваліфікаційних робіт.
Науково-дослідна робота, що виконується студентами за навчальними планами під керівництвом професорів і викладачів – навчально-дослідна
Форми навчально-дослідної роботи:
а) реферування наукових видань, підготовка оглядів за новинками
літератури;
б) виступ з науковими доповідями і повідомленнями на семінарах;
в) написання курсових робіт, що містять елементи наукового дослідження;
г) проведення наукових досліджень при виконанні кваліфікаційних робіт;
д) виконання науково-дослідних робіт в період навчальної
практики і стажування
Поза навчальними планами студенти теж мають можливість проводити повноцінну самостійну науково-дослідну роботу.
Вони можуть створювати:
- доповіді для конференцій, засідань наукових гуртків
- дослідження для конкурсів
- тези доповідей для публікації
- наукові статті за матеріалами досліджень
Кожне наукове дослідження має бути належним чином оформлене. Наукова думка реалізується через відповідну форму мовлення – АКАДЕМІЧНЕ ПИСЬМО.
АКАДЕМІЧНЕ ПИСЬМО – предмет, що забезпечує культуру презентації наукового продукту (тексту).
Мета курсу «Академічне Письмо» – Сформувати підґрунтя для якісної академічної комунікації здобувачів вищої освіти незалежно від напряму та спеціальності, які вони обрали
Завдання курсу «Академічне Письмо»
Курс спрямовано на розвиток навичок:
- розуміння академічних повідомлень
- грамотної обробки та використання наукових джерел
- Логічного мислення і викладу думки
- Коректного використання наукової термінології тощо
Наукова діяльність незалежно від суб’єкта, від мети, від різновиду завжди ґрунтується НА ЗАСАДАХ АКАДЕМІЧНОЇ ДОБРОЧЕСНОСТІ
Найпоширеніші жанри академічного письма у освітній діяльності здобувачів вищої освіти.
Есе – науково-публіцистичний твір, невеликий за обсягом, відносно вільної побудови, якій здобувач аргументує власну думку щодо конкретного академічного питання.
Доповідь – монологічне повідомлення невеликого обсягу, розраховане на усне публічне читання, засноване на наукових, документально підтверджених даних, спостереженнях.
Реферат – короткий виклад одного або декількох наукових джерел з метою зіставлення та узагальнення.
Курсова робота – самостійна науково-навчальна робота з елементами дослідження, що виконують з метою закріплення та поглиблення знань з окремої дисципліни. Курсову пишуть паралельно вивченню певного фахового предмету.
Кваліфікаційна робота – самостійна науково-навчальна робота з елементами дослідження, що виконують з метою закріплення та поглиблення знань з окремої дисципліни. Курсову пишуть паралельно вивченню певного фахового предмету.
Тези (доповіді, курсової, кваліфікаційної робот і т. ін.) – коротка (від 1 до 6 сторінок) публікація, де сформульовані лишше основні думки більш масштабного твору (розглянутого у статті, доповіді, курсовій, кваліфікаційній роботі тощо) з метою попереднього ознайомлення з результатами дослідження. Тези фіксують найсуттєвіші аспекти дослідження, що мають обговорюватися на конференції, симпозіумі.
Стаття – Розгорнута публікація, що містить виклад проміжних або кінцевих результатів самостійного наукового дослідження, висвітлює конкретну актуальну проблему і намічає або пропонує шляхи її вирішення. Наукові статті публікуються у спеціалізованих виданнях.
Етапи роботи над текстом
- Вибір теми
- Підбір матеріалу (джерел), вивчення
- Складання плану
- Викладення матеріалу відповідно до вимог
- Оформлення у вигляді документу з усіма елементами
- Подання тексту на перевірку науковому керівнику (або публічне читання в аудиторії)
Засади академічної доброчесності
Академічна доброчесність – це сукупність етичних принципів та визначених законом правил провадження освітньої та наукової діяльності, які є обов’язковими для всіх учасників такої діяльності та мають на меті забезпечувати довіру до результатів навчання, творчості, науково-дослідної діяльності
Вимоги академічної доброчесності: самостійність, коректне використання чужої думки, відсутність фальсифікацій (підробок результатів), відсутність плагіату.
Рекомендована література:
- Ревуцька, С.К., Зінченко, В.М. (Ред.). (2019). Академічне письмо: навчальний посібник. Кривий Ріг. 130с.
- Гальченко, С.І., Силка, О.З. (2015). Основи наукових досліджень: навчально-методичний посібние. Черкаси: АММО. 93 с.
- Євсєєва, Г.П., Савицький, М.В. (2014). Основні вимоги до якісного оформлення наукових публікацій. Вісник Придніпровської державної академії будівництва та архітектури. 8, 54-62.
- Женченко, М.І. (2011). Оформлення публікацій у наукових журналах і збірниках: вимоги стандартів та видавничі реалії (на прикладі наукових видань НАН України). Наука України у світовому інформаційному просторі. К.: Академперіодика. Вип. 5. С. 125–136.
- Семеног, О.М. (2012). Культура наукової української мови: навчальний посібник. К.: ВЦ «Академія». 216 с.
- Шліхта, Н., Шліхта, І. (2016). Основи академічного письма: Методичні рекомендації та програма курсу. К.: Вид-во КМА. – 61 с.
Презентація Специфіка академічного письма