Академічним письмом називають стиль викладу наукових робіт. Він являє собою вміння викладати думки в наукових роботах в стислій і доступній формі. Цей стиль відрізняє:
- наявність певних вимог до структури тексту і його оформлення;
- застосування наукового або публіцистичного стилю викладу;
- вміння аргументувати і перефразувати;
- здатність правильно вставляти посилання і оформляти список літератури.
Для академічного письма характерна концентрація на проблемі, що описується, а не на вираженні особистої думки. Замість першої особи краще застосовувати третю, уникати використання розмовної лексики, скорочень, фразеологізмів. На відміну від інших стилів, тут дозволено повторювати одні й ті ж слова для кращого розуміння матеріалу, рідше використовують синоніми.
Академічний стиль оповіді використовується у вищих навчальних закладах, для підтримки освітніх і наукових зв'язків між країнами. З його допомогою студенти, аспіранти і досвідчені вчені пишуть доповіді, статті і розвивають науково-дослідну діяльність як в Україні, так і за її межами.
Принципами такого стилю письма керуються редактори вітчизняних і міжнародних наукових журналів, тому оволодіти його навичками необхідно кожному вченому, який хоче досягти успіху в світі науки і публікувати наукові праці у престижних наукових виданнях.
Зазвичай визначають такі жанри наукових текстів:
- Реферат – текст, схожий за змістом з початковим джерелом і передає правдиву інформацію, але з можливістю доповнення новими відомостями.
- Анотація – короткий виклад наукової роботи, що відображає суть. Може мати риси списку тез за темою або опису структури статті, дисертації.
- Наукова стаття – основне джерело передачі науково-технічної інформації, в тексті містяться результати досліджень вченого, логічні міркування, обґрунтування отриманих даних.
- Рецензія – критична оцінка наукової праці іншим авторитетним вченим.
- Монографія – робота, присвячена конкретній темі, яку пише дослідник на підставі великої кількості знайдених джерел з наукової тематики.
- Дисертація – наукова праця, присвячена дослідженню фундаментальної наукової проблеми і потрібна для здобуття наукового ступеня кандидата / доктора наук.
Незважаючи на відмінності в змісті, обсязі та інших особливостях написання, до всіх жанрів академічного письма ставиться загальна вимога – точність, ясність і послідовність викладу матеріалу.
Пропонуємо вашій увазі низку навчальних відео, що стануть вам у нагоді в процесі опанування тонкощів наукового письма.