ПЕРЕД ЯКИМИ ТРУДНОЩАМИ ПОСТАЮТЬ АВТОРИ

ПІД ЧАС ПОШУКУ ВІДПОВІДНОГО ВИДАННЯ

ДЛЯ ПУБЛІКАЦІЇ НАУКОВОЇ СТАТТІ?

Найпершою перепоною під час підбору видавництва для розміщень наукової статті є банальне незнання «горизонту пошуку»: де шукати і з чого почати? В даному випадку важливо зрозуміти характер підготовленого рукопису, глибину занурення в тему і мету розміщення матеріалів в науковому журналі, а далі визначити, яке видання відповідає потребам і виявиться посильним досліднику (просте або авторитетне, загальне або вузькоспеціальне тощо).

 

Другою перешкодою є спосіб підбору видання. Найпростіше рішення – звернення до «Всемогутнього Гуглу» з відповідним питанням: «де опублікувати наукову статтю з... (тема або предмет)?». Повірте, варіантів буде маса. Головне – ретельно проаналізувати їх і зробити коректний вибір.

 

Якщо дослідження має оглядовий характер, досвід автора незначний, мета публікації проста і не пов'язана з науковою кар'єрою, то можна задовольнитися простими журналами (предметні видання, збірники наукових конференцій, загальноформатне видання з відповідними рубриками). Якщо ж наукова стаття є частиною глобального дослідження (дисертації, монографії, кваліфікаційної роботи та ін.), то слід віддати перевагу більш авторитетним і вузькоформатним журналам з гідними наукометричними показниками, що входять до Переліку наукових фахових видань та ін.

 

Третя складність – відмова в публікації матеріалів і повернення рукопису. З даною проблемою найчастіше стикаються недосвідчені або неуважні автори, які не врахували індивідуальні вимоги журналу, необхідність внесення відповідних коректив із зовнішнього оформлення, структурування тексту, унікальності матеріалів, перекладу тексту іноземною мовою (за необхідності) тощо.

 

Четверта перешкода – фактор часу і терміновості. Пам’ятайте, швидко опублікувати матеріал в престижному і рецензованому виданні неможливо! Тому слід ретельно планувати «публікаційну активність» з урахуванням вимог видання та терміновості розміщення публікації. Тому тут важливо враховувати: частоту випусків журналу, швидкість перевірки матеріалів редакцією, якість дослідження і дотримання основних параметрів (ризики доопрацювання).

 

 

 

Щоб уникнути проблем під час пошуку і розміщення матеріалів в науковому журналі, бажано адекватно і об'єктивно підходити до підбору видання з урахуванням цілей автора, якості підготовленого матеріалу, вимог до видання (з боку дослідника, наукової або навчальної організації), можливостей дослідника і вимог журналу. За умови коректного співвідношення категорій «можливості і потреби» підібрати журнал буде не складно.

 

Якщо ви серйозно вклалися в свою роботу і впевнені в її якості та академічній доброчесності, шукайте для публікації відповідне видання. На що потрібно звернути увагу:

 

  1. Включення журналу в міжнародні бази даних. Зазвичай ці відомості можна знайти на сайті журналу.

 

  1. Вплив журналу — це показник активності цитування. Для його оцінки найчастіше використовується імпакт-фактор JIF, що показує середню кількість цитувань на статтю за останні два роки. Надійне джерело інформації – SCImago Journal & Country Rank (SJR).

 

  1. Обсяг читацької та дослідницької аудиторії журналу залежить від способу поширення, кількості передплатників, тиражу, режиму публікацій. Отже, коли будете думати, як обрати журнал для публікації, звертайте на це увагу.

 

  • Якщо є і паперова, і онлайн-версія обсяг читацької аудиторії буде більше. Якщо є тільки паперовий варіант — читачів значно менше.
  • Журнал, що виходить щомісяця, читають більше, ніж той, що виходить 1 раз на рік.

Відкритий доступ збільшує обсяг читачів. Перевірити можна в довіднику журналів відкритого доступу DOAJ. Належність до міжнародного співтовариства видавців «Асоціація наукових публікацій відкритого доступу» OASPA — ознака якісного видання.

 

  1. Присвоєння статті ідентифікатора цифрового об'єкту DOI, а журналу — міжнародного стандартного серійного номера ISSN, означає що вашу роботу буде легко знайти в будь-яких електронних базах, навіть якщо видання перестане існувати. Ця інформація має бути оприлюднена на веб-сайті журналу.

 

  1. Час прийняття або відмови, а також терміни публікації можуть бути критичні для автора. Більшість наукових журналів називають дати отримання, перегляду, прийняття та публікації кожної статті. Це допоможе вам приблизно розрахувати термін публікації вашої статті.

 

Онлайн-версія часто випереджає вихід паперового видання. Потрібно пам’ятати, що ваша стаття буде вважатися опублікованою з моменту появи онлайн.

 

Журнали, що мають тільки паперову версію, дають значну затримку за рахунок часу друку і доставки.

 

У щомісячному виданні ваша робота з'явиться раніше, ніж у щорічному.

 

Після того, як ви обрали відповідний журнал, саме час зрозуміти, чи рекомендує редакція вашу статтю до публікації. Вивчіть вимоги, опубліковані на веб-сайті видання. Зверніть увагу:

 

  1. Невідповідність тематиці журналу і типу статей, що публікуються, може бути причиною відмови. Наукові статті бувають: оглядові, науково-теоретичні, науково-практичні, аналітичні, науково-публіцистичні та науково-дослідні.

 

  1. Обсяг і структура рукопису, її стиль повинні відповідати редакційним вимогам.

Коли будете обирати міжнародний журнал, ознайомтеся і з вимогами до рукописів, і з уже опублікованими статтями.

 

  1. Оформлення статей повинно відповідати зазначеним вимогам.

 

  1. Деякі журнали безкоштовно редагують перші рукописи нових авторів з країн, де не говорять англійською. Це гарна підмога для новачків.

 

Отже, ці критерії допоможуть вибрати з початкового списку ті видання, яких задовольнить ваша стаття. Якщо ви знайшли хороший журнал, що має авторитет у вашій галузі дослідження, але рукопис не відповідає редакційним вимогам, його варто доопрацювати.

 

Якщо ви надаєте добротний контент, то маєте право розраховувати на публікацію у відповідному виданні. Основні ознаки якісного видання:

 

  1. Рецензенти, головний редактор і члени редколегії відомі в наукових колах і користуються авторитетом.

 

Рецензування може бути відкритим, сліпим або подвійним сліпим. Сліпі методи дають більш об'єктивну оцінку. Авторитетні журнали розміщують повну інформацію на сайті, включаючи терміни, вибір рецензентів і тип рецензування.

 

  1. Наукова суворість: обираючи журнал для публікації, оцініть оформлення таблиць і малюнків, їх відповідність тексту, наявність необхідних посилань і їх актуальність.

 

Присутність публікацій з різних областей – ознака низької якості.

 

  1. Перевірка на плагіат проводиться за допомогою комп'ютерних програм, а для перевірки даних відомі видання використовують статистичні тести.

 

  1. Інформація про вимоги має бути присутня на сайті.

 

  1. Якість редагування: наявність помилок і друкарських помилок, погана мова і відсутність зв'язності у викладі свідчить про несумлінність редакції. Оцініть редакційні статті: якщо їх якість висока, то і все інше буде на гідному рівні.

 

  1. Живий веб-сайт з формами для зворотного зв'язку.

 

Зверніть увагу на повноту і прозорість інформації, опублікованої на сайті, наявність системи захисту рукописів.

Якщо сайт виглядає так, як ніби його зробили і забули, значить якість журналу низька.

Якщо чіткі вимоги до рукописів на сайті журналу відсутні, то вибирати таке видання для вашої статті не варто.

 

Найлегше оцінити якість журналів, які ви самі регулярно читаєте, вона буде для вас інтуїтивно зрозумілою. Якщо видання не входить до списку вашого регулярного читання, ознайомтеся хоча б з одним номером і з веб-сайтом.

 

Правильний вибір міжнародного журналу значно знижує ймовірність відхилення рукопису. Вибирайте, перш за все, з числа відомих вам видань. Можна звертатися до онлайн-каталогів.

 

У разі, коли ви заздалегідь уявляєте, де будете публікуватися, у вас є можливість вивчити редакційну політику і одразу писати статтю відповідно до вимог. Тому раціонально скласти попередній список відповідних журналів і вивчити їх специфіку, перш ніж починати роботу над статтею.

 

Оцініть об'єктивно рівень своєї роботи, зіставте з якістю обраних видань і вашими вимогами. Обирайте міжнародний журнал для публікації з розсудливістю і знайдете оптимальний варіант.

 

Вдалої вам публікації!